VIDEOS

Watcah all hotels video online

BARCELONA VACATION VIDEO 2012 – MICHAL SMELKO A TOMAS CARDABarcelona, street, Michal Šmelko a Tomáš Carda. Vypadá to na naše nejpovedenější teamové video pro rok 2012.

Tomáš Carda o videu:
“”Když za mnou přišel Čenda s návrhem, jestli někam nevyjedem na trípek a navrhnul Barcelonu, neváhal jsem. Že Barcelona je super město plný spotů ví každej, ale město předčilo moje očekávání. Jezdit v prosluněných ulicích plných zeleně, pohodových obyvatel a spotů na každém rohu, to je opravdu ráj. Každý den jsme trávili hledáním nových spotů a většinou jsme jezdili i hodně do noci, protože už nebylo takový horko, lidí na ulicích bylo míň a ulice i v noci byly super nasvětlené. Až na tomhle tripu jsem si uvědomil, kolik úsilí stojí vlastně ridery natočit kvalitní edit a ještě k tomu z Barcelony. Na většině spotů už bylo všechno odjeto a proto jsme museli hledat nové spoty a nebo vymýšlet originální sérky. Něktéré záběry zabraly fakt hodně pokusů a úsilí a proto jsem s výslednou podobou editu hodně spokojenej. Doufám, že se vám bude edit taky líbit a snad během týdne nezapadne do zapomnění mezi ostatní edity. Příjemnou podívanou!”

Report od Michala Šmelka: www.tbb-bike.cz/articles/barcelona-vacation-chill-a-beer-na-nabrezi/1938

Fotky z tripu: http://statigr.am/tag/bcnvctn

Likes: 107

Viewed: 8621

source

Mangled Fly Muskie Vacation

Mangled Fly Muskie VacationErik Rambo, Kevin Feenstra and Jon Ray spend a day chasing Muskie on the fly. Spending a few days on a guides vacation searching for the elusive muskie. Flies did become Mangled in the jaws of these apex predators, with a couple different muskie deciding to play with the topwater fly. “Have a nice day” fly – a unique Feenstra invention.

Likes: 40

Viewed: 4323

source

Vacation ruined

Vacation ruinedPersonal work – fashion video

Idea behind the experimental collection was to combine static, “dead” and moving, “alive” objects – later on inspired by the abandoned hotel resort Haludovo on Island Krk, Croatia. While the interior is effectively destroyed, the modernist building of 1970`s remains like a monument, covered in rapidly growing vegetation. In the video, designer plays a role of a girl enjoying her vacation at the resort, while being chased by her other self.

Fashion design by Sonja Tomić
Video by Matic Zavodnik
Music by Suuns – Pie IX

Likes: 27

Viewed: 1038

source

Forum “Vacation” – Pat Moore Full Part

Forum “Vacation” – Pat Moore Full PartThe Youngbloods are done and we continue with the pros now.

Last part in line of Forum’s current “Vacation” team movie is by Pat Moore, who throws out this 7 minutes monster part, featuring all possible urban jib tricks, as well as big ass shots in the backcountry you can think of.

Enjoy.
http://shredonmag.com/news/forum-vacation-pat-moore-full-part/

ShredOn Mag
shredonmag.com

Likes: 42

Viewed: 11717

source